W rocznicę uderzenia Armii Czerwonej na Polskę – manifestacja pod pomnikiem chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu

(zdjęcia – Józef Wieczorek) 

 

Manifestacja w Nowym Sączu

w rocznicę uderzenia Armii Czerwonej na Polskę

(w sobotę17 września 2011 r. o godz.12.00 )

Apelujemy o wzięcie udziału w manifestacji, która odbędzie się w sobotę17 września 2011 r. o godz.12.00 w Nowym Sączu, pod pomnikiem chwały Armii Czerwonej, przy Alei Wolności, niedaleko dworca autobusowego.

Będziemy kolejny już raz domagać się usunięcia tego pomnika oraz przypominać w tym szczególnym dniu, że to właśnie 72 lata temu Armia Czerwona sprzymierzona z Niemcami wkroczyła na terytorium II Rzeczypospolitej, dokonując wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną.

W rezultacie pod okupacją sowiecką znalazło się 52 % terytorium Polski. Cały okres tej pierwszej okupacji lat 1939-1941 przyniósł masowe represje, mordy i zsyłki na Sybir setek tysięcy polskich rodzin, grabieże polskiego majątku narodowego i dóbr prywatnych, a wszystko dokonywane dzięki udziałowi żołnierzy Armii Czerwonej.

Pomnik oprawców narodu polskiego musi być usunięty przez władze miasta N. Sącz.

Prosimy o przyjazd do Nowego Sącza.

Bez Państwa udziału ten pomnik hańby będzie wciąż stał.

 

Organizatorzy:

Krzysztof Bzdyl – prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej

Leszek Zakrzewski – prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu

Andrzej Fischer – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków

Jarosław Rola – prezes Stowarzyszenia Sądecka Rodzina Katyńska

Jacek Skoczeń – przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu 

♠ 

Nowy Sącz, 17.09.2011

Bądź wierny, idź

 

Apel do mieszkańców Nowego Sącza !

Przyszedł czas, aby zażądać od prezydenta Ryszarda Nowaka usunięcia tego symbolu okupacji i zbrodni sowieckich popełnionych na narodzie polskim i tylko Państwo mogą tego dokonać, w imię prawdy, pamięci i szacunku dla wszystkich, którzy walczyli o niepodległą Polskę, a zostali zamordowani przez oprawców z Armii Czerwonej. 

Przypomnijmy trochę faktów o Armii Czerwonej.

Działając wspólnie i w porozumieniu z Niemcami hitlerowskimi, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny uderzyła na toczącą samotny bój Polskę 17 września 1939 roku. W trakcie trwania kampanii żołnierze Armii Czerwonej, a także później w czasie pierwszej okupacji dopuścili się masowych zabójstw i morderstw, tak w stosunku do jeńców wojennych, jak i ludności cywilnej. W tym okresie pod okupacją sowiecką znalazło się blisko 52 % terytorium Polski. Armia Czerwona była jako całość organizacją zbrodniczą służącą do realizacji celów totalitarnego, komunistycznego Związku Sowieckiego, a w tym przypadku do pełnienia funkcji okupacyjnych. 

W XX wieku Armia Czerwona wielokrotnie dopuszczała się zbrodni na obywatelach Polski. I tak w latach 1919-1920 żołnierze Armii Czerwonej mordowali polskich jeńców. Dochodziło do wielu masowych rzezi. Oprawcy z Armii Czerwonej rozpłatywali schwytanych szablami. Czasami nabijali na pal oraz stosowali wymyślne tortury. 

Podobnie było w latach pierwszej okupacji 1939-41. Tym razem poza mordami na jeńcach wojennych doszły mordy ludności cywilnej, gwałty, grabieże, więzienia, masowe zsyłki na Sybir i do łagrów. 

W latach 1944-45 ponowne wkroczenie Armii Czerwonej do Polski przyniosło mordy na żołnierzach AK i podziemia niepodległościowego, rozbrajanie i mordowanie żołnierzy Armii Krajowej idących na pomoc powstańcom Warszawy i znowu wywózki na Sybir, i znowu okupacja najpierw sprawowana bezpośrednio, a potem rękami rodzimych zdrajców-komunistów. 

W tym Apelu nie ma miejsca na choćby ogólne omówienie wszystkich zbrodni, których dopuścili się żołnierze Armii Czerwonej. Ale nie ma najmniejszej wątpliwości, że pomnik zbrodniarzy, wymuszony groźbą przemocy nie może stać ani dnia dłużej. 

Obrona tego haniebnego pomnika okupanta i mordercy sowieckiego przez prezydenta Ryszarda Nowaka w naszej opinii świadczy jak najgorzej o nim. Jego zachowania nie może usprawiedliwić, ani głupota, ani tchórzostwo, ani ewentualne powiązania z komunistycznymi służbami specjalnymi. 

Apelujemy więc do Was mieszkańców Nowego Sącza o podjęcie wszelkiego rodzaju działań w stosunku do władz miasta, jak i poprzez media, aby ten pomnik zniknął z powierzchni miasta.

Zgodnie z Uchwałą nr XXI/185/92 Rady Miasta Nowego Sącza z dnia 25 lutego1992 r. ten pomnik powinien być dawno rozebrany i ta Uchwała musi być wykonana . 

Autorzy Apelu:

Krzysztof Bzdyl – prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej

Leszek Zakrzewski – prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu

Andrzej Fischer – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków

Jarosław Rola – prezes Stowarzyszenia Sądecka Rodzina Katyńska

Jacek Skoczeń – przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu  

9 uwag do wpisu “W rocznicę uderzenia Armii Czerwonej na Polskę – manifestacja pod pomnikiem chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s