Na drodze do likwidacji pomnika chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu

(Zdjęcia  Józef Wieczorek)

Zachęcam i apeluję do Państwa o wzięcie udziału w manifestacji

w Nowym Sączu

w dniu 17 września tj. w sobotę 2011 r.

pod pomnikiem chwały Armii Czerwonej, przy al. Wolności,

bardzo blisko dworca autobusowego.


Manifestacja rozpocznie się punktualnie o godz. 12.00.

     Jej celem jest doprowadzenie do likwidacji,

do rozbiórki tego symbolu sowieckiego zniewolenia.


Pozdrawiam

Krzysztof Bzdyl – prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej

Manifestacja w Nowym Sączu

Usuwamy pomnik okupanta sowieckiego

Zaczynamy manifestację w sobotę 17 września 2011 r. o godz. 12.00 w Nowym Sączu, Aleja Wolności, przy pomniku chwały Armii Czerwonej, blisko dworca autobusowego.

Apelujemy kolejny raz do prezydenta miasta Ryszarda Nowaka o wykonanie Uchwały Rady Miejskiej i usunięcie pomnika w zadeklarowanym, bliskim terminie z głównej arterii komunikacyjnej.

Pamiętajmy likwidujemy ostatni duży pomnik Armii Czerwonej w Małopolsce, dlatego zachęcamy wszystkich, a szczególnie mieszkańców Nowego Sącza i Krakowa do przybycia z biało-czerwonymi flagami i zamanifestowania swojego poparcia dla usunięcia pomnika, którego jeden z napisów głosi „za naszą sowiecką ojczyznę”.

Pomnik o którym mówimy został narzucony siłą społeczeństwu Nowego Sącza przez Komendanta Wojennego płk Nagatkina na polecenia Naczelnika Zarządu Politycznego 4 Frontu Ukraińskiego generała Pronima w 1945 r. Komendant Wojenny Armii Czerwonej zagroził, że w wypadku nie postawienia pomnika użyje karabinów wobec mieszkańców. Pomnik odsłonięto w grudniu 1945 r., ale już 2 stycznia 1946 r. został wysadzony w powietrze przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Komuniści jednak pomnik odbudowali, a jego ochronę powierzyli UB i MO. Tak pomnik dotrwał czasów upadku komunizmu w Polsce.

W lutym 1992 r. Rada Miejska Nowego Sącza podjęła Uchwałę nr XXI/185/92 o dokonaniu rozbiórki tego pomnika. Uchwała ta pozostaje w dalszym ciągu niewykonana, mimo, że od kilku lat Organizacje Kombatanckie i Niepodległościowe jak również społeczeństwo domagają się jej realizacji. Upór prezydenta Nowaka zaskakuje, tym bardziej, że kilka lat temu usunął tablice gloryfikujące „utrwalaczy władzy ludowej” w alejce przed nowosądecką Pietą. Argumenty przeciwko realizacji Uchwały podawane dotychczas przez prezydenta ograniczają się do jednego – rzekomych okoliczności zewnętrznych, stanowią wprost wsparcie imperialnych interesów Rosji i jej „polityki historycznej”! Związek Radziecki ku czci którego pomnik ten jeszcze stoi nie istnieje! Sami Rosjanie za czasów Jelcyna przeprowadzili działania mające na celu zrzucenie komunistycznego, zbrodniczego brzemienia totalitarnego państwa, które my nadal czcimy!

Jeżeli rzeczywiście Ryszard Nowak (PiS) bardziej dba o interes Rosji niż Polski, to uczestnicząc w tej manifestacji przypomnimy mu o jego podstawowym obowiązku służenia dobru społeczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, którego jest reprezentantem i pamiętaniu, że pomniki najeźdźcy i okupanta muszą być usunięte z przestrzeni publicznej.

Bierzmy też przykład z Żołnierzy Niezłomnych, którzy ten pomnik wysadzili, narażając swoje życie. Naszą powinnością wobec ich testamentu duchowego jest służba Rzeczypospolitej w prawdzie, kształtowanie patriotyzmu i podtrzymywanie tożsamości narodowej.

Manifestację przygotowują organizacje niepodległościowe i patriotyczne z N. Sącza i Krakowa.

Organizatorzy:

Krzysztof Bzdyl – prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej

Leszek Zakrzewski – prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu

Andrzej Fischer – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków

Jarosław Rola – prezes Stowarzyszenia Sądecka Rodzina Katyńska

Jacek Skoczeń – przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu

Jedna uwaga do wpisu “Na drodze do likwidacji pomnika chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s