Inicjatywa powołania Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Krakowie

 

Informacja o inicjatywie powołania

Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego

w Krakowie

Kraków 8.07.2011r.  

8 lipca 2011 . w pięknej scenerii Parku Jordana grupa ludzi nauki krakowskiego ośrodka akademickiego podjęła inicjatywę powołania Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Krakowie (AKO w Krakowie).

Prof. Lech Kaczyński w czasie swej prezydenckiej kadencji prowadził dialog ze środowiskami akademickimi i ludzie nauki czują się zobowiązani do kontynuowania patriotycznej aktywności obywatelskiej, mimo Jego tragicznego odejścia.

W nieformalnym spotkaniu uczestniczyli: dr hab. Włodzimierz Bernacki (prof. UJ), dr Mirosław Boruta (Uniwersytet Pedagogiczny), dr hab. Henryka Kramarz (prof. Uniwersytetu Pedagogicznego), dr inż. Andrzej Ossowski (Akademia Górniczo-Hutnicza), dr inż. Krzysztof Pasierbiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza), prof. dr hab. Stefan Taczanowski (Akademia Górniczo-Hutnicza) i dr Józef Wieczorek (Niezależne Forum Akademickie).

Inicjatorzy AKO w Krakowie uczestniczyli w spotkaniach z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, popierali lustrację, występowali w obronie IPN-u, działali na rzecz zmniejszenia patologii i zreformowania systemu nauki i szkolnictwa wyższego .

AKO w Krakowie jest kolejnym, po AKO w Poznaniu, http://www.ako.org.pl akademickim klubem obywatelskim, który zamierza wspierać Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego http://www.lechkaczynski.pl/ poprzez uczestnictwo w debacie publicznej, w działaniach na rzecz Polski silnej, suwerennej, solidarnej, praworządnej. W tych działaniach kapitał intelektualny środowiska akademickiego winien być wykorzystany silniej niż dotychczas.

W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania AKO w Krakowie, w szerszym gronie, dla sformalizowania inicjatywy, opracowania założeń i metod działania.

7 uwag do wpisu “Inicjatywa powołania Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Krakowie

  1. Pora najwyższa żebyśmy sobie przypomnieli jak to robiliśmy w ramach Ogólnopolskiego Komitetu Porozumiewawczego Nauki w okresie pierwszej Solidarności, a także później – w ramach Komitetów Obywatelskich. Tego wymagają obecne czasy – samoorganizacji w dobrej dla Polski sprawie. Walczmy o prawdę, bo ona nie tylko naz wyzwoli, ale będzie fundamentem dla przyszłych pokoleń. Tego jesteśmy winni naszym następcom ale i naszym przodkom. Vivat Academias Cracoviensis!

  2. Długo to trwało… jednak ważne że wreszcie powstał i zacznie aktywnie działać.
    Życzę powodzenia w realizacji tej ważnej inicjatywy.

  3. Józef Wieczorek – inicjator powołania AKO w Krakowie, jak to często bywa, z dzialań AKO w Krakowie został juz na wstępie wykluczony (brzydkimi metodami) więc działa w AKO w Poznaniu (od początku) a AKO w Krakowie jak nie działało tak nie działa – widocznie inni boją się działać aby nie zostali wykluczeni. Czyli jak zawsze, jak w PRL tak i w III RP i niby jak tu zbudować IV RP ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s