W Krakowie (i nie tylko)

Zdjęcia ze Szlaku Bojowego I Dywizji Pancernej gen. Maczka

Posted by jw w dniu 11 Maj 2011

W niedzielę  5 czerwca   2011 r. w Krakowie w Parku im. Dr. Henryka Jordana będzie miała miejsce uroczystość poświęcona pamięci Generała Stanisława Maczka i żołnierzy I Dywizji Pancernej.

Podczas uroczystości (godz.16) nastąpi odsłonięcie pomnika generała Stanisława Maczka (autor rzeźby – Józef Opala, fundator – Kazimierz Cholewa).

W godzinach poprzedzających uroczystość i podczas uroczystości przewiduje się udostępnienie wystawy zdjęć ze Szlaku Bojowego I Dywizji Pancernej gen. Maczka ( z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie).

Poniżej  niektóre zdjęcia. Może ktoś siebie/krewnego/znajomego   na nich rozpozna ?

Reklamy

Komentarzy 6 to “Zdjęcia ze Szlaku Bojowego I Dywizji Pancernej gen. Maczka”

 1. […] Zdjęcia ze Szlaku Bojowego I Dywizji Pancernej gen. Maczka […]

 2. […] Zdjęcia ze Szlaku Bojowego I Dywizji Pancernej gen. Maczka […]

 3. […] Zdjęcia ze Szlaku Bojowego I Dywizji Pancernej gen. Maczka […]

  • R.Dahlke said

   W tej Dywizji służył mój teść Bolesław Dahlke ur.1910r. Kiedyś widziałam Jego pamiątki z tamtego okresu: odznaczenia, zdjęcia na i przy czołgu. No i pozostały w pamięci opowiadania o tamtym czasie. Niestety nigdy nie mieszkałam z teściami i nie wiem co stało się z tym małym metalowym pudełeczkiem w którym teść przechowywał swoje „skarby”. A myślę że dla Niego były to prawdziwe skarby. Teść nie żyje od ponad 30-tu lat a ja chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o Jego udziale w tej okropnej wojnie gdzie Polacy byli na wszystkich frontach. Pamiętam że był mechanikiem w czołgu.

 4. Mirella said

  Witam Państwa, jestem wnukiem Stanisława Drewek rocznik 1914, kaprala 9 Batalionu Strzelców Flandryjskich , 1 Dywizji Pancernej, kierowcy-radiotelegrafisty, posiadam bogate zbiory w postaci fotografii, dokumentów z wcielenia do niemieckiego Wehrmachtu , udziału w walkach we Francji w D-dey, dezercji , amerykańskiej niewoli i wcielenia do P.S.Z , szkoleniu i udziału w walkach o port i miasto Wilhelmshaven , do czasu demobilizacji w 1947 roku, kolekcje medali, jeśli ktokolwiek zainteresowany jest tym źródłem historycznym w sensie jakiejkolwiek szerszej publikacji jego szkalu bojowego proszę o kontakt ( mirellasow@poczta.onet.pl. ) Pozdrawiam Rafał i Mirella

 5. Maniek said

  Na zdjęciu z Thielt, prawdopodobnie jest mój wujek, ponieważ mogą to być żołnierze z 11 kompanii saperów 1DPanc, niestety nie widać oznaczeń na pojazdach. Chętnie dowiedziałbym się coś więcej o tym zdjęciu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: