O historyczną prawdę w Sukiennicach

 

Wielce Szanowny Pan

Bogusław Kośmider

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

 

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie po raz kolejny zwraca się do Rady Miasta Krakowa w sprawie zmiany fragmentu treści tablicy położonej w 2007 roku w tzw. Krzyżu Sukiennic dla upamiętnienia 750 rocznicy lokacji Krakowa.

Zamiast sformułowania, że Kraków został w 1257 roku „poddany prawu niemieckiemu” winien znaleźć się tam odpowiadający historycznej prawdzie i zgodny z ówczesnym prawem (co potwierdzają historycy Uniwersytetu Jagiellońskiego) zapis o lokacji naszego miasta „na prawie magdeburskim”.

Ta zmiana jest tylko z pozoru kosmetyczna. Wiele organizacji skupionych w naszym Porozumieniu zrzesza osoby, które mają w swej kombatanckiej pamięci poddanie Krakowa prawu niemieckiemu w latach 1939-45, skutkujące różnorakimi, zawsze tragicznymi represjami wobec mieszkańców.

Przez szacunek dla nich i dla wszystkich ofiar niemieckiej okupacji Polski w okresie II wojny światowej prosimy Pana Przewodniczącego o poddanie pod obrady Rady Miasta Krakowa powyższej propozycji, bo obecny napis rani uczucia patriotyczne wielu osób.

Zaznaczamy, że pierwsze pismo w tej sprawie skierowaliśmy do ówczesnej Pani Przewodniczącej Radwan-Ballady w maju 2009 r. i mimo licznych obietnic, zmiany nie dokonano do dzisiaj.

Mamy nadzieję, że Rada obecnej kadencji doprowadzi ten postulat (nie tylko nasz, ale i innych organizacji) do zrealizowania.


Sekretarz Porozumienia     Przewodniczący Porozumienia

Stanisław Palczewski                               Krzysztof Bzdyl

 

Jedna uwaga do wpisu “O historyczną prawdę w Sukiennicach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s